previous pauseresume next

آموزش به بيمار مامايي

عمل هیسترکتومی

شایعترین علت هیسترکتومی (برداشت رحم) وجود فیبروم های علامتدار رحم می باشد، در ادامه مطلب به روش هاي انجام عمل هيستركتومي و مراقبت هاي بعد از عمل اشاره شده است.

فيبروئيد يا فيبروم رحمي، رشد توده هاي خوش خيم در ديواره رحم

فيبروئيد مي تواند كيفيت زندگي يك زن را به شكل وسيعي تحت تاثير قرار دهد. براي مثال فيبروييد هاي بسيار بزرگ مي توانند اندازه رحم را تا حد رحمي كه سه ماهه باردار است افزايش دهند و يبوست يا تكرر ادرار را سبب شوند. فيبروييدها همچنين احتمال ناباروري و زايمان زودرس را زياد مي كنند.

آبله‌مرغان در حاملگی

در موارد نادر ، آبله‌مرغان مادر منجر به سندرم مادرزادی آبله‌مرغان می‌گردد که با علایم ، کوچکی سر (میکروسفالی) ، ناهنجاری در یک اندام ، نقایص چشمی و ضایعات پوستی موقع تولد مشخص می‌شود.

پارگی زودرس کیسه آب

در پارگی زودرس کیسه آب دو اصطلاح  وجود دارد که اصطلاح اول به معنی پاره شدن کیسه آب قبل از ۳۸ هفته واصطلاح دوم به پاره شدن کیسه آب در هر زمانی قبل از شروع مراحل زایمانی گفته میشود .منظور از پارگی زودرس کیسه آب اصطلاح اول می باشد که عامل مهمی در مرگ ومیر وایجاد عوارض برای مادر و  نوزاد می باشد

دیابت بارداری

جهت کنترل دیابت بارداری خود طی دوران بارداری  موارد  ادامه مطلب را رعایت نمایید

آپانديسيت در بارداري

عفونت آپاندیس از موارد اورژانسی نادر در بارداری است به طوری که از هر ۲ هزار زن باردار تنها یک نفر در دوره بارداری اش دچار این مشکل می شود.

عوارض جسمي سزارين

امروزه به دليل خطرات احتمالي عمل سزارين بسياري از خانمها كه در حاملگي قبلي خود سزارين شده اند تشويق ميشوند كه زايمان طبيعي داشته باشند،زيرا همانطور كه گفته شد زايمان طبيعي داراي مزاياي بسيار و به همان اندازه خطرات كمتري مي باشد.حتي خانمهايي كه بيش از يكبار سزارين شده اند نيز ميتوانند در مواردي زايمان طبيعي و ايمن داشته باشد.

چرا سقط جنین اهمیت دارد؟

حاملگی موفق به بارداری اطلاق می شود که طی آن جنین رشد و تکامل خود را پیدا کرده و ضمن حفظ سلامت مادر منجر به تولد نوزادی سالم شود.
 

سولفات منيزيم

دارويي است ضدتشنج كه براي كنترل فوري تشنجات مخاطره آميز در بيماري فشارخون بالا  (اكلامپسي و پره اكلامپسي ) وهمچنين براي مهار زايمان زودرس مورد استفاده مي باشد .

عفونت دستگاه ادراري

عارضه شایع بارداری هستند که ۱۰ تا ۱۵ درصد زنان به آن مبتلا می شوند. در واقع طی حاملگی دستگاه ادراری از نظر عملکرد و ساختمان تغییرات قابل ملاحظه ای پیدا می کند که زمینه ساز عفونت بیشتر می شود.
 

صفحه‌ها

اشتراک در آموزش به بيمار مامايي

تماس با ما

شهرضا - خيابان صاحب الزمان - بيمارستان صاحب الزمان (عج)

 Email: sal-zaman-stat@sim.mui.ac.ir

ارتباط با ما

بيمارستان اميرالمومنين(ع) شهرضا

كد پستي : ۸۶۱۷۷۴۳۱۱۱ 

Email: shahreza_hos@mui.ac.ir

پيامك: ۱۰۰۰۳۱۱۳۲۱۳۲۱۵۴۵۴