previous pauseresume next

فيبروئيد يا فيبروم رحمي، رشد توده هاي خوش خيم در ديواره رحم

فيبروئيد يا فيبروم رحمي، رشد توده هاي خوش خيم در ديواره رحم، يكي از بيماري هاي رايج در زنان است
فيبروئيد مي تواند كيفيت زندگي يك زن را به شكل وسيعي تحت تاثير قرار دهد. براي مثال فيبروييد هاي بسيار بزرگ مي توانند اندازه رحم را تا حد رحمي كه سه ماهه باردار است افزايش دهند و يبوست يا تكرر ادرار را سبب شوند.
فيبروييدها همچنين احتمال ناباروري و زايمان زودرس را زياد مي كنند. شايع ترين شكايت در فيبروئيدخونريزي غيرمعمول قاعدگي همراه با دفع لخته است كه به آن "منوراژي" مي گويند. اين خونريزي شديد معمولا كم خوني فقر آهن را به دنبال دارد. هيچكس به درستي علت ايجاد فيبروئيد را نمي داند. ژن هايي كه رشد سلول هاي عضلاني ديواره رحم را تسريع مي كنند، مي توانند در اين امر دخيل باشند. ناهنجاري هاي عروق خوني رحم هم مي تواند عامل موثري به حساب آيد. وجود استروژن و پروژسترون مي تواند به نوعي در اين امر دخيل باشد. فيبروئيد به ندرت قبل از اولين قاعدگي بروز مي كند. حاملگي رشد آن را افزايش مي دهد و با يائسگي شروع به پسرفت مي كند. فيبروئيدها با توجه به محل بروز آنها تقسيم بندي مي شوند. عموما در يك فرد بيش از يكي از آنها پيدا مي شود. شايع ترين شكل فييروئيد، فيبروئيد داخل جداري است كه در ديواره رحم رشد نموده و گاه خونريزي شديد قاعدگي، تكرر ادرار و در برخي موارد دردهاي ناحيه پشت و لگن را سبب مي گردد. فيبروئيد تحت مخاطي نادرترين شكل اين عارضه است. اين نوع فيبروئيد در زير آندومتر رحم (پوشش داخلي رحم) رشد كرده و مي تواند به درون حفره رحمي گسترش يابد. اين نوع خونريزي شديد قاعدگي را سبب مي شود و ارتباط تنگاتنگي با نازايي دارد. برخي از فيبروييدها پايه دار بوده و بر روي ساقه اي سوار هستند. فيبروييدهاي تحت صفاقي در جهت خارج از رحم رشد نموده و گاه بر روي يك پايه قرار دارند. اين نوع فيبروئيد معمولا خونريزي نمي دهد، اما مي توانند توليد فشار نمايند. همچنين به ندرت پيچ خورده و تحليل رفته يا دردناك مي شوند.

رويكردهاي درماني :

اولين مرحله در تعيين شيوه درمان، يك ارزيابي كامل است كه به وسيله پزشك متخصص زنان آغاز مي شود . سونوگرافي ترانس واژينال (از راه واژن) مي تواند در اندازه گيري فيبروييدهايي كه به درون حفره رحم گسترش مي يابند؛ به كار برود. ساير روش هاي بالقوه سودمند تصويربرداري شامل ام. آر. آي و سونوهيستروگرام هستند.

اگر شما نسبتا جوان هستيد و علائم هم شديد نيستند، مي توانيد تا دوران يائسگي كه فيبروئيدتان چروكيده مي شود، صبر كنيد. اگر بروز علائم مانع از آن است كه تا زمان يائسگي صبر كنيد، مي توانيد از روش هاي جراحي يا دارويي كمك بگيريد. در صورت كم خوني به دليل خونريزي ممكن است افزايش آهن غذا، مصرف مكمل ها يا هر دوي آنها به شما توصيه گردد. دارويي وجود ندارد كه از ايجاد فيبروئيد جلوگيري كند و يا عدم بازگشت آن را تضمين كند. اما داروهايي وجود دارند كه مي توانند در كاهش اندازه فيبروئيد يا كاهش خونريزي كمك كننده باشند.

ميومكتومي

در اين روش تنها فيبروئيد خارج مي شود و رحم حفظ مي شود. اين بهترين انتخاب براي زناني است كه تصميم به بچه دار شدن دارند، اگر چه ممكن است نياز به عمل سزارين پيدا كنند. بسته به اندازه و نوع فيبروئيد و محل آن ميومكتومي مي تواند از طريق برش استاندارد شكم انجام شود

يكي از مضرات ميومكتومي احتمال بروز چسبندگي است. در اين حالت نوعي بافت ترميمي در ساختمان هاي لگني ايجاد شده و آنها را به هم مي چسباند. مشكل ديگر اين است كه ممكن است فيبروئيدعود كند، چراكه رحم به طور كامل برداشته نشده است. در ۱۰ تا ۳۳ درصد زناني كه ميومكتومي مي شوند، در طي پنج سال آينده نياز به جراحي مجدد پيش مي آيد.

هيستركتومي

در اين روش رحم از طريق برشي بر روي بخش پاييني شكم یا از راه واژن خارج مي شود. در اين شيوه فيبروئيد و علائم همراه آن به طور كامل حذف مي گردند. هيستركتومي روشي بي خطر و موثر بوده و عوارض جانبي كمي به همراه دارد. با اين وجود در اين روش نياز به بيهوشي عمومي است و دوران نقاهت آن دو تا شش هفته است. زناني كه هيستركتومي شده اند، بيشتر از بقيه به بي اختياري ادراري دچار شده و به طور متوسط دو سال زودتر از ديگران به مرحله يائسگي مي رسند . مطالعات نشان مي دهد كه بيشتر زنان از اتخاذ چنين تصميمي راضي هستند. اما هيستركتومي پايان قاعدگي و دوران باروري را به همراه دارد. بنابراين نياز خواهيد داشت كه از حمايت هاي روانشناختي و دارويي بهره مند شويد.

تماس با ما

شهرضا - خيابان صاحب الزمان - بيمارستان صاحب الزمان (عج)

 Email: sal-zaman-stat@sim.mui.ac.ir

ارتباط با ما

بيمارستان اميرالمومنين(ع) شهرضا

كد پستي : ۸۶۱۷۷۴۳۱۱۱ 

Email: shahreza_hos@mui.ac.ir

پيامك: ۱۰۰۰۳۱۱۳۲۱۳۲۱۵۴۵۴